Ücretsiz Sanal POS Sahibi Nasıl Olunur?

26 Ocak 2022 08:00 tarihinde Yayınlandı
İnternet üstünden satış yapmak yahut QR kod, cep telefonu veya diğer yöntemler ile fiziksel mağazalarda tahsilat yapabilmek için sanal POS’a gereksinim duyarsınız.

İnternet üstünden satış yapmak yahut QR kod, cep telefonu veya diğer yöntemler ile fiziksel mağazalarda tahsilat yapabilmek için sanal POS’a gereksinim duyarsınız. Peki, sanal POS’u ücretsiz olarak sisteminize ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Sisteminize parasız sanal POS entegrasyonu gerçekleştirmek için bilmeniz gerekenleri sıraladık.

Ücretsiz Sanal POS Nasıl Alınır?


Teknik olarak sanal POS yada İngilizcesi ile VPOS’lar satın alınabilen mamüller değildir. VPOS’ları sadece sitenize entegre edebilirsiniz ve sağlayıcı şirkete, tahsilat başına evvelde mutabık kaldığınız ücreti ödersiniz. Peki, VPOS’lar iyi mi siteye eklenmiş olur?

Ilk başlarda bankalardan sanal POS alabilmeniz mümkün. Ancak bankalardan alacağınız POS’lar, farklı altyapılara haiz olan kartlardan taksitli alışveriş yapılmasına izin vermeyebilir. Bu nedenle de diğer bankalardan taksitli ödeme alabilmeniz için o bankalardan da tek tek VPOS entegrasyonu sağlamanız gerekir.

Diğer seçenek olarak Paynet gibi ödeme çözümü sağlayıcılardan alacağınız POS’lar ise tüm kart altyapılarına taksit yapabilir. Bu sayede de tek POS entegrasyonu ile neredeyse bütün bankaların kartlarından hiç bir sorun yaşamadan ödeme alabilirsiniz.

WooCommerce benzer biçimde WordPress tabanlı siteler için hazır sanal POS’ları ücretsiz olarak kurabilmeniz olası. Bunun için GitHub ve benzer kaynaklardan ücretsiz sanal POS modüllerine ulaşmanız, belirtilen adımları takip etmeniz ehil.

Son olarak ücretsiz sanal POS entegrasyonu yapmak için “Sanal POS Başvurusu Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı ziyaret etmenizi öneririz.

Sanal POS Başvurusu İçin Gerekli Evrak


POS sağlayıcılarına bakılırsa istenen evrak değişim izah edebilir. Birçok banka ve ödeme çözümleri sağlayıcısının istediği evrak şu şekilde sıralanır:

 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Varsa ortaklık sözleşmesi
 • Ticari sicil gazetesi fotokopisi

Bunlar haricinde banka veya ödeme çözümleri sağlayıcılarının değişik belgeler istek edebileceğini de belirtmemiz icap eder. Bu nedenle müracaat yapmadan önce istek edilen belgeleri incelemelisiniz. Böylece başvuru reddi gibi sorunları engelleyebilir ve hızlı bir şekilde entegrasyon sürecine geçebilirsiniz.

Sanal POS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


Türkiye’de internet üstünden alışverişlerde havale/EFT seçenekleri yerine büyük oranda banka yada kredi kartları kullanılır. Bu nedenle de sitenizde sanal POS entegrasyonu bulunmuyorsa satış yapabilme ihtimaliniz mühim seviyede düşer. Kısacası sanal POS’un en mühim avantajı, web üstünden kolayca satış yapılmasına imkan sağlamasıdır.

POS entegrasyonunun diğer avantajları ise şöyle:

QR Kod ile Ödeme benzer biçimde yenilikçi teknolojileri hem internet sitenize hem mağazalarınıza aynı zamanda mobil uygulamalarına ekleyebilirsiniz. Böylece birçok farklı kanaldan ödeme alabilirsiniz.
İnternet üstünden yapılan satışları, PayPortal gibi yenilikçi teknolojilerle anlık olarak takip edebilir ve Akıllı Raporlama yardımıyla detaylı raporlara erişebilirsiniz.

Yurt dışına açılabilir ve ürünlerinizi internet üzerinden ABD yada Çin gibi ülkelere, kısacası tüm dünyaya kolayca pazarlayabilirsiniz.
CepPOS şeklinde parlak zeka cep telefonlarını POS aletine çevirebilen teknolojilerden yararlanıp operasyonel masrafları önemli seviyede azaltabilirsiniz.


Paylink teknolojisinden yararlanıp müşterilerinize e-posta veya SMS ile ödeme yapabilmeleri için link iletebilirsiniz.PaynetPass veya MasterPass gibi kart saklama çözümleri sayesinde, sanal POS’lar aracılığı ile yapacağınız tahsilatları hızlandırabilir ve satın alan memnuniyetini artırabilirsiniz.

Kısacası sanal POS entegrasyonu gerçekleştirdikten sonra yapabileceklerinizin adeta sınırı kalmaz

Sanal POS Komisyon Oranları Ne Kadar?

Sanal POS’ları sitenize ve genel hatlarıyla satış sisteminize eklemek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak POS’lar aracılığı ile yapacağınız tahsilatlardan komisyon ücreti alınır

Sanal POS ücretleri genellikle yüzdeyle hesaplanır. Ayrıca POS’lardan alınan komisyonlar, şirketten şirkete nazaran değişiklik gösterebilir.

Örneğin A firması, sağlamış olduğu POS için muamele başına %3; B şirketi ise %3,2 komisyon talep edebilir. Şirketler temel olarak satış cironuza bakılırsa komisyon alırlar. Cironuz arttıkça ödeyeceğiniz komisyon azalır. Yani aralarında ters orantı laf konusudur.

E-Ticaret için Sanal POS Güvenli mi?

Paynet benzer biçimde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası onaylı ve PCI-DSS sertifikalı bir POS sağlayıcısını tercih etmeniz durumunda herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek kalmaz. Ayrıca 3D Secure şeklinde emniyet sistemleri ile satışlarda müşteriler onaylama vermeden kartlı satış yapılmasının da önüne geçebilirsiniz. Böylece müşterileriniz herhangi bir sıkıntı yaşamadan güvenilir e-tecim deneyimi yaşayabilir

Hangi Web Siteleri Sanal POS Kullanabilir?

Ürün ve hizmet satışı meydana getiren neredeyse tüm şirketlerin siteleri yada akıllı telefon uygulamalarında VPOS kullanılabilir. Bazı mamüllerin internet üstünden satışı yasaktır. Bu ürünleri satan bir şirketseniz VPOS ekleseniz bile yasal olarak kullanmanıza izin verilmez. Yasal olarak internet üzerinden satışı yasak veya kısıtlı olan ürün grupları şu şekilde sıralanıyor

 • Reçete ile satışı yapılan ilaçlar
 • Ateşli silahlar
 • Numaralı gözlükler
 • Kısa mesafeli iletişim için kullanılan telsizler
 • Tütün ve tütün mamülleri
 • Sağlık beyanı bulunan ürünler
 • Telif hakkı ile koruma altında bulunan ürünler
 • Alkol yada alkol içeren mamüller
 • Bunlar dışında kalan nerede ise tüm sitelere POS entegrasyonu gerçekleştirilip sıkıntı yaşamadan satış yapılabilir.