Windows 10 Çoklu Masaüstü Kullanımı

7 Ağustos 2022 07:00 tarihinde Yayınlandı
Bu yazıda Windows 10 çoklu masaüstü kullanımı hakkında yazacağım. Bu özellik nasıl kullanılır ve nasıl açıp kapatılır

Windows 10 ile gelen özelliklerden biri de artık birden fazla masaüstü açıp kullanabilmemize imkân sağlamasıdır. Değişik açılan masaüstlerinde birbirinden bağımsız pencereler açabiliriz ve masaüstleri arasında süratlice geçiş yapabiliriz.

Yeni bir masa üstü açmak için öncelikle Windows + TAB tuşlarına basmanız gerekmektedir. Bu şekilde masaüstümüzde açık biçimde duran pencereler arasında süratli geçiş yapabileceğimiz bir ekran oluşturmuş oluruz.

Windows 10 Çoklu Masaüstü Açma Kapatma

windows 10 çoklu masaustu

Bu ekranda en yukarıda sol taraftaki yeni masaüstü tuşuna basarak yeni masaüstünüzü açabilirsiniz. Onun dışında bu ekrandan pencereleri kapayabilir ve hızlı biçimde başka pencerelere geçiş yapabilirsiniz.

windows 10 çoklu masaustu açma

İkinci ekranı açtıktan sonra yukarıdaki resimdeki yeni masaüstü ekranına basarak sanal masaüstü sayınızı arttırabilirsiniz. Yeni masa üstünde mevcut masa üstümüzdeki kısa yollar gelecek ama açık pencereler gelmeyecektir. İki masa üstü arasında sürükle bırak yöntemi ile pencereleri de taşıyabiliriz.

Windows 10 Çoklu Masaüstü Geçiş Kısayolu

Masa üstleri arasında hızlı geçiş yapmak istiyorsak Windows + CTRL ile sol vaya sağ ok tuşlarını kullanabiliriz. Bunun dışında işinize yarayacak kısayolları açıklamalarıyla aşağıdadır.

  • Aktif masaüstünü kapat : Ctrl + Windows tuşu + F4
  • Yeni masaüstü oluştur : Ctrl + Windows tuşu + D

Sanal masaüstü ile ilgili diğer ayarlamalar için Başlat menüsünde yer alan Ayarlar butonuna tıklayın ve Sistem > Çok görevli bölümünü açın.