Modem Arayüz Şifresi Unuttum (TP-Link – Zyxel vb)

12 Ocak 2020 08:00 tarihinde Yayınlandı
Bu yazıda internet kullanıcılarının karşılaştığı en büyük sorun Modem Arayüz şifresi unuttum un çözüm yollarına bakacağız.

En büyük sorunumuz unutkanlık, modem arayüz şifresi unuttum olayı da bunun bir benzeri durum.

Modem'in içine girip ayar yapmamız gerekiyorsa bu şifreyi bulmadan bir şey yapamayız. internet bağlantısı denen olgunun ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.

Modem Arayüz Şifresi unuttum çözüm yolu

İnternet kullanıcılarının yaşadığı Modem Ara yüz şifremi unuttum veya şifremi uzun zaman önce değiştirmiştim ama şu an hatırlayamıyorum gibi bir durumda kalmışsanız, modeminizi resetleyebilir ve fabrika çıkış şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

Eğer modemi RESETlemeyi düşünüyorsanız, İnternet WAN ayarını nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir yoksa modem resetlendiğinde bu ayarlarda sıfırlanacağı için modeme ulaşsanız da internete giremezsiniz.

Modem arayüz şifrenizi unuttuğunuzda veya modem şifre değişikliği yapmanız gerektiğinde izlemeniz gereken adımları yazının devamında bulabilirsiniz.

Müşteri Temsilcisini Arayarak Modem Arayüze Giriş

Modem şifre değişikliği yaparken en kolay yöntem Turk Telekom, TTNET, TURKCELL SUPERONLINE, TURKNET, Millenicom gibi servis sağlayıcılardan hangisini kullanıyorsanız, ilgili firmanın müşteri hizmetlerini arayarak Modem şifre değişikliği yapmak istiyorum demeniz ve onların size yardımcı olmalarıdır. En az riskli olan yöntemdir.

Modemde Kaç Şifre Var?

Modemde 2 farklı şifre bulunmaktadır. Modemin ayarlarına ulaşabileceğimiz Modem arayüz şifresi ve kablosuz ağ (Wi-Fi) bağlantı şifresi bulunmaktadır.

Modem şifresini biliyorsanız işiniz kolaylaşır ve modeme erişirsiniz. Bu şifreyi unuttuysanız o zaman durum biraz zorlaşacaktır.

Modem Şifremi Unuttum?

Bilgisayarın Denetim masası bölümünden Ağ ve paylaşım merkezine giriş yaparak kablolu veya kablosuz bağlantılar kısmından varsayılan ağ geçidine ulaşın. Genellikle varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 gibi bir IP adresidir.

modem-sifresi

IP numarasını kullanarak (Genelde 192.168.1.1) tarayıcınızdan kullanıcı adı ve parola ile giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adı ve parolayı hiçbir şekilde hatırlamıyorsanız en kısa yoldan aşağıdaki adımları takip edin.

Eğer modemi RESETlemeyi düşünüyorsanız, İnternet WAN ayarını nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir yoksa modem resetlendiğinde bu ayarlarda sıfırlanacağı için modeme ulaşsanız da internete giremezsiniz.

Modemin şifresini sıfırlamak için modemin arkasında veya yan tarafında çok küçük bir yuva bulunmaktadır üzerinde RESET yazar. İğne gibi bir şey yardımıyla modem açıkken 5-10 saniye basılı tutun ve modemin ışıkları sönüp tekrar yanacaktır. Böylece modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş olur ve tüm şifreleriniz sıfırlanmıştır.

Modem arayüzüne giriş şifresi modeminizin arkasında yazmıyorsa, aşağıdaki tablodan fabrika ayar şifrelerini kontrol edebilirsiniz.

MarkaAdsl Modem IPKullanıcı AdıŞifre
Airties192.168.1.1admin
Airties192.168.1.1adminttnet
Airties192.168.1.1admin1234
Huawei192.168.1.1adminadmin
Huawei192.168.1.1adminttnet
TP-Link192.168.1.1adminadmin
TP-Link192.168.1.1adminttnet
ZyXEL192.168.1.1admin1234

Modemi sıfırladıktan sonra bir kablo yardımıyla modeme bağlanmalısınız. Yukarıdaki tablodan modeminize uygun  şifreyi kullanarak, Modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

Modem içerisine giriş yaptıktan sonra önce ADSL ayarını yapıp ardından Kablosuz ağ (Wi-Fi) bölümünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.