Windows 10 / 11 de X3DAudio1_7.dll Hatası ve Çözümü

18 Temmuz 2023 03:40 tarihinde Yayınlandı
Bu yazıda Windows 10 ve 11 de görünen X3DAudio dll hatasının çözümüne bakacağız. Aslında oldukça kolay bir çözümü var

Bir oyuna girmeye çalıştığınız sırada Ekranda böyle bir hata alıyorsanız. Çözümü oldukça basit. Bunun için bu dosyanın bulunduğu paketi indirmemiz gerekecek.

x3daudio

Bilgisayarınızda zaten DirectX yüklü olduğu halde en güncel sürümü yüklemediğiniz için sorun yaşıyorsunuz. .dll dosyasını Windows'un system32 ve SysWOW64 dizinlerine yerleştirdiyseniz bile oyunu çalıştırsanız bile ses çıkmıyor olabilir.

Bu sorunu çözmek için, DirectX End-User Runtime Web Installer dosyasını Microsoft'un resmi web sitesinden indirmeniz gerekmektedir. Bu dosyayı indirip kurduktan sonra sorununuz çözülmelidir.

Dosyayı indirmek için Tıklayın ve Microsoft'un sitesine gidin.

Not: Lütfen orijinal ve güvenilir kaynaklardan indirme yapmayı unutmayın. Microsoft'un resmi web sitesi en güvenilir kaynaktır. Başka kaynaklardan indirilen dosyalar güvenlik riski taşıyabilir.

Dosyayı indirdikten sonra aşağıdaki adımları izleyelim.

  • İndirdiğiniz dosyaya sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştırın.

  • I accept the agreement (Sözleşmeyi kabul ediyorum) seçin ve ileriye basın.

x3d

  • Bir sonraki ekranda Install the Bing Bar (Bing çubuğunu kur) seçeneğini kaldırın ve Next (veya İleri) tuşlarına basın.

  • Bir sonraki ekranda da next e basarak geçin.

Bundan sonra eğer bir next daha yoksa yükleme başlayacak ve size yeni bir ekran gösterecek. Bu ekranda End (Son) a basarak işlemi bitirebilirsiniz.

Bundan sonra windows'unuzu yeniden başlatın ve oyununuza girmeye çalışın. Bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle. Sağlıcakla Kalın.