Google Botu Siteye Çağırma Nasıl Yapılır?

22 Temmuz 2022 08:00 tarihinde Yayınlandı
Google'ın sitenizi tanıması ve belli aralıklarla sitenize gelmesi önemlidir. İşte bunun için Google botu siteye çağırma işlemi bilmek gerekir.

Web tasarımı veya içerik sağlayıcılıkla uğraşıyorsanız Google botu siteye çağırma konusu sizinde ilgilenmeniz gereken bir konu olacaktır.

Google'ın SEO için öneme aldığı hususlardan biri de sitenin index alma zamanı ve durumudur. Eğer site geç indeksleniyorsa siteye bot çağırmanız gerekebilir.

Botu çağırdığınızda bot gelip sitemizi hızlı bir şekilde indeksleme işine girişir.

ÖNEMLİ: Google botu günde 1-2 kez anasayfaya çağırmanız yeterlidir. Bundan fazla çağırırsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Sitenizin veya yazdığınız yeni konunun arama motorları tarafından hemen kayda alınması sayfanın bulunabilirliği için önem arzeder.

Google bot dediğimiz spider bot belirli aralıklarla web sitelerini ziyaret ederek olabildiğince çok web sayfasını tarar ve web sitelerini kalitelerine göre google aramalarında listeler. Sadece Google değil Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorlarıda aynı mantıkla çalışır ama içlerinde bize en çok ziyaretçi sağlayacak Google'dır.

Yeni açılan siteler veya yeni yazılan konular, sayfaların google'da indexlenmesi ne kadar erken olursa sıralamaya da o kadar erken girer ve yapılan SEO çalışmalarına ve içeriğin kalitesine göre ilk sayfada hatta birinci sayfada görünmeye başlar. Google ne kadar sıklıkla sitenize gelip indexleme yapıyorsa bu sitenizin değerini ve sürekli yeni içerik ürettiğini gösterir.

Google sitenizdeki içerikle ilgili bir kelime aratıldığında sitenizin çıkma oranını yükseltir.

Googlebot Siteme Ne Zaman Geldi?

Google botun sitemize ne zaman geldiğini görmek için aşağıdaki linki cache: den sonra kendi sitenizin url si olacak şekilde düzenleyin.

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:www.ilkteknoloji.com

Açılan sayfada dikkat ederseniz aşağıdaki gibi bir ibare bulunmaktadır.

Bu, https://www.ilkteknoloji.com/ için Google'ın önbelleğidir. Bu, sayfanın 22 Tem 2022 05:25:54 GMT tarihine ait anlık görüntüsüdür. Aradan geçen süre zarfında geçerli sayfa değişmiş olabilir.

Burada farkındaysanız 22 Temmuz tarihi var. Google son olarak orada bulunan tarihte sitenizi ziyaret etmiş demektir. Bu görünümde sitenizdeki bazı bölümler görünmeyebilir, cache sitenizin google tarafından nasıl göründüğünün de kanıtıdır ve google tarafından kaydedilen şeklidir.

Googlebot Tüm Sayfalara Erişebilir mi? Engelleyebilir miyiz?

Sitenizin ana dizinine robots.txt dosyası ekleyerek botların ulaşmasını istemediğiniz sayfaları ve dosyaları engelleyebilirsiniz. robots.txt'nin içeriği aşağı yukarı aşağıdaki örneğe benzeyecektir.

User-agent: * Disallow: /istenmeyendosyayolu/

Sitenizde engellediğiniz tüm sayfaları Google Search Console'daki Dizin Kapsamı Durumu raporunda görebilirsiniz.

Google Bot Siteye Çağırma

Google bot çağırmak için en etkili yol site pingleme işlemidir. Bu sayede Google botlarının dikkatini çekersiniz. Dikkat etmeniz gereken husus ise pingleme işlemini sitenizde güncelleme olduğunda kullanmaktır. Pingleme için kullanabileceğiniz pek çok site olduğu gibi Google Search Console ile de sitenizi pingletebilirsiniz.

Google Web Tasarımcı Araçlarıyla bot Çağırma

Google‘a girin ve arama kısmına Google webmaster tools veya Google Search Console yazıp, aratın ve ilgili linke girin. Bu servise daha önce üye değilseniz, bedava olarak üye olun veya üyeyseniz sadece giriş yapın.

google search console mülk ekleme

Sonra daha önce Webmaster Tools‘a eklediğimiz siteye tıklayın. Eğer daha önce site eklememişseniz site ekle bölümünden bot çağıracağınız siteyi ekleyin. Eğer sitemiz ekliyse yukarıdaki input box'a google'a pingletmek istediğimiz sayfanın linkini yazıyor ve Enter a basıyoruz.

search console site pingleme

Bu durumda aşağı kısımda url yolu beliriyor. Botu gönderdikten sonra başarılı yazıyorsa google bot sitenize indekslemek için uğrayacaktır.

Bu araçla Web aramaları dışında Akıllı telefon vb aramalar içinde bot çağırma işlemi yapılabiliyor.

Ping ile (Pingletme) Bot Çağırma

Pingleme işlemi bir adresten, başka bir adrese veri yollama anlamına gelir.

Google gözüyle bakarsak bu işlem yapılırken Google sitenizden haberdar olur. Sayfanızda yapılan bir güncelleme sonrası Google'ın dikkatini çekmeniz gerekir. Böylece Google botu siteye gelir ve sayfalarınızı yeniden tarar.

Google bu işlem için webmaster tools içerisinde google gibi getir adında bir bölüm yaptı ve demin biz o yöntemi öğrendik ama onun bir kullanım kotası bulunmaktadır. Tüm site için aylık 10; tek url için aylık 500

Pingleme olayını fazlada abartmamak lazım böyle bir durumda Google bizi spam yapan zararlı bir site sanabilir. Günde 1-2 kere yeterli olacaktır.

Pingletme işlemi için Site Önerileri;

ping sitelerinde URL kısmına başında “www.” olarak sitenizi yazıp “Start” / “Go” butonuna tıkladığınızda, yüzlerce arama motoru botlarını çağırarak, sitenizi / blog’unuz hızlı bir şekilde arama motorlarına indeksletebilirsiniz.

Sitem Google'da indexlendi mi?

Bu iş için en kolay yol aşağıdaki resimdeki gibi site:siteismi.com yazarak sitenizi google'da aratmak ve sonuçlarda indexletmek istediğimiz sitenin olup olmadığını kontrol etmektir.

google site index

Eğer aşağıdaki sonuçlarda linkiniz varsa sayfanız veya web siteniz indexlenmiş demektir. Unutmamak gereken bir nokta da indexleme işlemi hemen gerçekleşmez. İndexleme yaptıktan sonra 24 saat sonra kontrol etmek en iyisi olacaktır.

İşte Google ın dikkatini çekerek site pingletme, Siteye Google botu getirme bu kadar kolay bir işlem. Umarım bu yazı işinize yarar. Sağlıcakla Kalın.