Google play indirme başına ücret 2022

13 Ekim 2022 08:00 tarihinde Yayınlandı
Google play indirme başına ücret in ne kadar olduğunu ve ne olduğunu merak ediyorsanız, açıklamaya çalışacağım.

Google play’den ödeme almak için Google'ın mobil uygulamalar için sunduğu Admob servisini kullanmanız gerekir. Bu servis size banner, geçiş, yerel diye tanımlanan reklam çeşitleri sunar. Admob hizmetine kayıt olmak ücretsizdir.

Admob sistemi Adsense denen bir hesaba bağlıdır. Bu şekilde aylık olarak biriken admob reklamlarınızdan gelen geliri adsense ile banka hesabına gönderebilirsiniz. Adsense'e kayıt olmakta ücretsizdir.

Admob varken neden Adsense e üye olmak gerekiyor diyorsanız, ilk başta cep telefonlarının akıllı olmadığı yıllarda web sitelerinden para kazanmak için Google Adsense servisini hizmete sundu. Böylece websitelerine insanlar reklam ekleyerek bir gelir elde edebildiler. Akıllı telefonlar çıkıp, yaygınlaştıktan sonra bu cihazlardaki uygulamalar içinde benzer bir gelir elde etme yolu düşünüldü ve Google buna Admob adını verdi ve burada oluşan gelirleri Adsense hesaplarına bağlayarak varolan yapı üzerinden gelir elde edilip bankalara para gönderildi.

Adsense'e Nasıl Üye Olunur? Adsense Nedir?

Adsense'e üye olmak için 18 yaşının üstünde olmalı ve google'ın size Posta yoluyla PIN zarfı gönderebilmesi için gerçek bir adreste oturmanız gerekmektedir. Adsense'e yalancı bilgi veremezsiniz, çünkü öyle yaparsanız, paranızı alamazsınız. Pin kodu elinize geçip sisteme girdiğinizde ödeme alabilmeye başlarsınız.

Olurda Pin kodu adresinize gelmezse 3 kere tekrar isteyebilirsiniz. Eğer 3 ün de de gelmezse Google a mail atıp kimliğinizi veya faturanız gibi resmi belgeler göndererek Pin almaya çalışıyorsunuz.

Adsense hesabınız bu şekilde onaylanıyor ve ödemeniz banka hesap bilgilerinizi de girdikten sonra hesabınıza yatmaya başlıyor. Ödemeler her ayın 23. günü talimat ile banka hesabınıza gönderiliyor. En geç 1-2 gün içinde hesabınıza yatırılıyor. Hesabıza para yatması için 1 ayda 200 tl kazanç sınırını aşmanız gerekiyor yoksa para hesapta bekliyor ve 1 ay sonra önceki hesapla birleştirilerek gönderiliyor

Google play indirme başına ücret ve App Store para kazanma 2022

Google play indirme başına ücret nedir diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu tür para kazanmak isteyen arkadaşlar akıllarındaki veya yaptıkları uygulamalardan, oyunlardan nasıl para kazanılacağını merak ediyorlar. Bunu öngörebilmek finans anlamında doğru bir hamle mi değil mi ona da karar vermeyi sağlıyor. Mobil uygulamanızdan genellikle 3 şekilde para kazanabiliriz.

  1. Reklamları Kullanıcılara göstererek (Pageview)
  2. Kullanıcılara reklamları tıklatarak (Cost per Click)
  3. Uygulama içi Satışla (In App Purchase)
Burada anlaşıldığı gibi Google ve Apple'ın store'larında indirme başına bir ücret ödenmez ama biz indirildikten sonra uygulamayı kullananların yüzde kaçının reklamı tıklayabileceğini, görebileceğini veya uygulama içi satış yapabileceğini tahmin etmeye çalışırız.

Reklamları kullanıcılara göstererek para kazanma

Reklamları kullanıcılara göstererek bin gösterim başı bir ücret alırsınız. Bu ücret yaklaşık olarak 1-5 tl arasında bir rakam olabilir. Yüksek görüntülenme oranına sahip uygulamalar için bu rakam bile bir anlam ifade etmektedir. Bu rakam uygulamaya veya oyunun türüne, özelliklerine, reklamın konumuna ve uygulamanızı/oyununuzu kullanan kişinin ülkesine bağlıdır.

Reklamları kullanıcılarınıza tıklatarak para kazanma

Uygulama veya oyunlarda bulunan alttaki uzun dikdörtgen şeklindeki reklama banner reklam denir. Bu banner reklama uygulamayı kullanan kullanıcı tıklarsa belli bir ücret sizin hanenize yazılır. Burada önemli olan şeyi örnekle açıklamak gerekirse, reklamlar kullanıcının yaşadığı ülkeye, konumuna ve kullandığı dile göre değişir. Yani Türkiye'den Türkçe bir cihazla gelen kullanıcı reklamınıza tıklarsa, Türk reklamları çıkacağı için ortalama 30 kuruş gibi bir ücret kazanırsınız ama ABD'den ingilizce bir makine ile uygulamanıza giren bir kullanıcı ortalama 30 cent kazandırabilir. 30 cent şu anki kurda yaklaşık 5.40 tl gibi bir rakama denk gelecektir. Burada verdiğim rakamlar ortalama rakamlardır ve daha üst kalite reklamlar daha fazla para kazandıracaklardır.

Bunun dışında ekranı tamamen kaplayan reklam çeşidine geçiş reklamı denir ve köşesindeki GEÇ yada Çarpı (X) işaretine basarak geçilen reklamlardır. Kazanılan ücret üstteki banner reklam örneği ile benzer rakamlar olacaktır.

3- Uygulama içi satış yaparak para kazanma

Uygulamalarda reklam gösterme veya tık başı kazanç dışında uygulama içi satış yaparak para kazanabilirsiniz. Bir uygulamadaki bazı özellikleri açmak için veya bir oyunda artı can vermek için gibi durumları para ile satabilirsiniz. Bu ücretin ne olacağı tamamen size bağlıdır. Bunu uygulamada verdiğiniz şeyin değerine göre ayarlamanız gerekir. Çünkü basit bir özelliği olmadık bir fiyata verirseniz, onu kimse almaz ve yaptığınızda boşa gitmiş olur. Genellikle bu rakam 50 kuruş ile 10 TL arası değişir.

Mobil uygulama ve oyundan para kazanabilmek için genel olarak bunları bilmeniz gerekmektedir ve yolları bunlardır. Bunun dışında uygulama içinde web sitesini açarak mobil sitenizde ki Adsense reklamlarınızdan da para kazanabilirsiniz ancak bu Google politikaları gereği yasaktır. Tespit edildiğinde uygulamanız askıya alınabilir, mağazadan kaldırılabilir ve geliştirici hesabınız kapatılabilir. O yüzden tavsiye edilmemektedir.

Google play 100 bin indirme ne kadar kazandırır?

Herkesin merak ettiği bir soru google play 100 bin indirmeye ne kadar para kazandırıyor sorusudur. Bu cevap değişken olsa da indirme sayısından çok aktif kullanan kişi sayısı bu konuda bilgi vermek için gereklidir. Örneğin 10bin indirmesi olan bir uygulamayı, 10 bin kişi indirmiş ama 9bin kişi anında silmiş olabilir.

100 bin indirmesi olan bir uygulamayı yaklaşık olarak en fazla 20-30 bin kişi kullanıyordur. Kısaca google play 100 bin indirme aylık olarak 400 lira da kazandırabilir 4 bin TL’de kazandırabilir. Bu yüzden yapacağınız uygulama ne olursa olsun, insanların vakit geçirebileceği veya bir işe yarayan bir uygulama olması gerekmektedir. Bu şekilde uygulamanız daha az silinecek ve daha fazla gösterim ve kişi sayısına ulaşacaktır.