Google play ve App Store indirme başına ücret 2021

23 Şubat 2021 08:30 tarihinde Yayınlandı
Bir uygulama geliştirdiniz ve Google Play veya App Store a koydunuz ve indirme başına ücret hakkında bir şeyler duydunuz, şimdi bunu açıklamaya çalışayım.

Bir uygulama geliştirdiniz ve Google Play veya App Store a koydunuz ve indirme başına ücret hakkında bir şeyler duydunuz, şimdi bunu açıklamaya çalışayım.

Google play’den ödeme (ücret) alabilmek için Google’ın Admob isimli servisini kullanmanız gerekir. Admob, mobil uygulamalara banner, geçiş, yerel reklam diye tanımlanan reklam türlerini eklemenize yarar ve uygulamlarınızı yayınlayarak bu şekilde para kazanabildiğiniz bir Google servisidir. Admob’a kayıt olmak ücretsizdir.

Admob’ta biriken parayı alabimek için Google Adsense hesabınız olması ve paranızı çekeceğiniz banka hesabını buna eklemeniz gereklidir. Adsense’ye kayıt olmak da ücretsizdir. Ödemeyi alabilmek için Google Adsense siteye eklediğiniz adrese bir PİN kodu göndermektedir.

Bu pin kodunu Adsense’e girdikten sonra ödemelerinizi alabilirsiniz. Pin kodu adresinize gelmezse 3 kere isteyebilirsiniz. Hiçbirinde gelmezse Google’a mail atarak onlara kimliğinizi veya faturanız gibi resmi belgeleri göndermeniz gerekir.

Bu şekilde Adsense hesabınız onaylanacak ve paranız belirttiğiniz banka hesabınıza yatar.

Ödemeler her ayın 23. günü talimat ile banka hesabınıza gönderilir. Eğer haftasonu, bayram gibi günlere denk gelirse bankanın yoğunluğuna göre 24/25. günlerde hesabınıza paranız yatmış olur.

Google play indirme başına ücret ve App Store para kazanma 2021

Google play indirme başına ücret nedir diye merak ediyorsanız, şimdi bunu merak ettiğinizi ve öğrenmek istediğinizi anlıyorum. Mobil uygulamanızdan 3 şekilde para kazanabilirsiniz.

1- Reklamları kullanıcılara göstererek

2- Reklamları kullanıcılarınıza tıklatarak

3- Uygulama içi satış yaparak

Anlaşılacağı gibi Google play ve Apple App Store indirme başına size bir ücret ödenmez. Yani uygulamalardan İndirme başına para kazanılmaz.

Reklamları kullanıcılara göstererek para kazanma

Reklamları kullanıcılarınız gördüklerinde bin gösterim başına bir ücret alırsınız. Örneğin: 1000 kez gösterilen bir reklamdan 1 TL, 5 TL arasında bir ücret kazanabilirsiniz. Bu uygulamanın yada oyunun türüne, özelliklerine, reklamın konumuna ve uygulamanızı/oyununuzu kullanan kişinin ülkesine bağlıdır.

Reklamları tıklatarak para kazanma

Uygulamanıza veya oyunlarınıza eklediğiniz alttaki uzun dikdörtgen şeklindeki reklama banner reklam denir. Bu banner reklama kullanıcılarınız tıklarsa; Örneğin Türkiye’de yaşan TÜRK biri reklamınıza tıklarsa; genellikle tıklama başı 1 kuruş/1 TL arasında bir rakam kazanırsınız. Bu değer ülkeye göre değişir. ABD’de yaşan ABD’li biri tıklarsa bu tıklamadan 1 TL İLE 10 TL arasında para kazanabilirsiniz.

Aynı şekilde ekranı tamamen kaplayan reklama geçiş reklamı denir ve köşesindeki GEÇ yada Çarpı (X) işaretine basarak geçilen reklamlardır. Kazanılan ücret üstteki banner reklam örneği ile aynıdır.

Uygulama içi satış yaparak para kazanma

Uygulamanızda reklam gösterme ve tıklama başı ücret kazanma dışında uygulamanızda veya oyununuzda uygulama içi satış yaparak para kazanabilirsiniz. Uygulama veya oyunda Reklamları Kaldır seçeneği koyarsanız insanların reklamsız uygulama kullanmasını sağlarsınız. Karşılığında da sizin belirleyeceğiz bir ücreti kullanıcı öder. Bu ücret size bağlıdır. 1 TL’de olabilir 100 TL’de olabilir ama makul bir fiyat satışın artması için daha iyidir.

Mobil uygulamanızda veya mobil oyundan para kazanabilmeniz için genel olarak bilmeniz gerekenler bu şekildedir.

Bunun dışında uygulama içinde web sitesini açarak mobil sitenizde ki Adsense reklamlarınızdan da para kazanabilirsiniz ancak bu Google politikaları gereği yasaktır.

Tespit edildiğinde mobil uygulamanız veya oyununuz askıya alınabilir, tamamen mağazadan kaldırılabilir ve hatta geliştirici hesabınız kapatılabilir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, Sağlıcakla Kalın.