Hamilelikte Vicks Vaporub Kullanılır mı?

5 Ocak 2020 05:10 tarihinde Yayınlandı
Bu yazıda hamilelikte vicks vaporub kullanımı zararlı mıdır yoksa kullanılabilir mi onun hakkında sorulara internette cevap aramaya çalıştım.

Hamilelikte vicks vaporub kullanılır mıHamileler vicks kullanabilir miHamileyken Vicks sürülürmüVicks hamilelere zararlı mıdır? sorularına bir fikir olması için bu yazıyı derledim.

ÖNEMLİ UYARI: Bu tür ürünleri bebek, çocuk veya hamilelerde kullanmadan önce hastanın doktor kontrolünden geçirilmesini ve bu ürünlerin kullanımının çocuğun veya bebeğin kişisel doktoruna danışılması gerekir.

Bu tür ürünler bilinmeyen bir alerjiyi veya başka bir hastalığı tetikleyebileceği için doktor kontrolü ve danışılmasında yapılacak bir ihmal ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Hamilelik süreci anne adayları için çok zor bir süreçtir. Anne adayının beslenmesinden başlayarak kullanacağı ilaçlara kadar çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü verilecek yanlış bir karar bebeği ve anneyi riske sokabilir.

Annenin bu dönemde kullanacağı ilaçlar hem anneyi, hemde bebeği doğrudan etkilemektedir. Mümkün olduğunca bu dönemde ilaç ve benzeri maddeleri kullanmamakta fayda vardır.

Hamileler Vicks Kullanabilir mi?

Hamilelikte Vicks kullanılır mı sorusuna cevap vermek istiyorsak evet ama kullanım şartları vardır. Vicks doğal malzemelerden ve bitki yağlarından üretilen doğal içerikli bir kremdir ama hamilelik döneminde bu ürünü kullanabilmek için şartları vardır.

Vicks'in prospektüsünde hamileliğin ilk 3 ayında KULLANMAYINIZ yazmaktadır. Hamilelik bu aylarda daha yeni geliştiği, bebek oluşumu bu aylarda olduğu için bu oluşumu etkileyecek hiç bir merhem, ilaç, saç boyası ne olursa olsun kullanılmaması gereklidir.

Bu aylarda kadın kendini ve bebeğini her şeyden korumalıdır. Bu yüzden de aslında kimyasal olarak bir zararı olmamasına rağmen ilk 3 ayda kullanımı uygun görülmemiştir.

Vicks'in İçeriği

Vicks'in içeriğinde bulunan vazelin doğal bir kremdir ve bu merhemin ana maddesidir. Bunun dışında Vicks merhemi içinde sedir ağacı yaprağı yağı, kafur, hindistan cevizi yağı, terebentin, okaliptüs yağı gibi doğal ürünler vardır.

Vicks'in hamilelikte zararlı olduğuna dair hiç bir şey yoktur ama yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmak en doğru yol olacaktır.

ÖNEMLİ: Hamileliğin ilk 3 ayında Vicks KULLANMAYINIZ.

Hamilelik boyunca çok ihtiyaç duyulmadığı taktirde hiç bir ilacı kullanmamanız sizin ve bebeğiniz için en doğru karardır. Kullanmanız gerekiyorsa da doktorunuza danışmadan KULLANMAYINIZ.

Hamilelikte Vicks Nasıl Kullanılır?

Hamilelik döneminde ilk 3 aydan sonra çok baş ağrınız var ilaç almak yerine vicks sürmeniz daha uygun olur, Alına şakakları ovmak sureti ile sürülen vicks baş ağrısını alır.

Hamileyken Öksürüyorsanız, öksürüğü kesmek için ayaklarınızın altına Vicks sürüp hemen çoraplarınızı giyin, bir süre sonra öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz.

Su yoluyla buharlaşan merhem iyi bir etkiye sahiptir ve içerisindeki mentol, okaliptüs yağı, kafur sayesinde soğuk algınlığından olan tahrişi giderir ve tüm solunum yolunu açarak rahat nefes almanızı sağlar.

Hamilelikte öksürük durumu karın kaslarında kasılmalar yaptığı için bir an önce tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Öksürüğün hemen doğal yollarla rahatlatılması çok önemlidir.

Göğsünüze, ayak altına, sırta sürülen Vicks'in hamilelere hastalığın bir an önce geçmesinde fayda sağlar.

Bir kap içerisine konan kaynar suya vicks atarak onu solumak burun tıkanıklığını geçirmekte çok faydalıdır.

Vicksin içerisinde bulunan terebentin ve mentol sayesinde akciğerler yumuşar ve oradaki salgı artar.

Bu nedenle de göğse, sırta sürülüp bir havlu kapatılarak sıcak tutulması öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerinde son derece önemlidir.

Ayaklarınızdaki çatlakların giderilmesinde de Vicks fayda sağlar ve tırnak mantarına çok faydalıdır.

Sivilce yada çıban gibi bir yara olduğunda antibiyotik krem yerine vicks sürmek çok daha faydalıdır. Vicks sivilce, çıban ve yara tedavisi için kullanılan bir merhemdir.

Bilindiği üzere içerisinde olan vazelin tüm yara, yanık tedavisi kremlerinin ana maddesidir ve hindistan cevizi yağının yara ve yanıklara sürüldüğünde doğal antibiyotik etkisi vardır. Hindistan cevizi yağı doğal antibiyotiktir ve sedir ağacı yağıda aynı etkiyi sağlar. Sedir ağacı yağı bilinen en iyi doğal antibiyotik yağlar arasındadır.

Hamileyken Vicks Sürülür mü?

Sorunun yanıtını yukarıda da verdik. Vicks'in hamilelikte ilk 3 ay dışında zararlı olduğuna dair hiç bir şey yoktur ama yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmak en doğru yol olacaktır. Hamilelikte İlk 3 Ay Vicks KULLANMAYINIZ.

Karnınızdaki çatlamalar içinde sürebilirsiniz ama biz onun için hindistan cevizi yağını sürmenizi tavsiye ederiz. Direk sürülen hindistan cevizi yağı çatlamalar için çok daha faydalı olacaktır.

Hamileyken Vicks Sırta Sürülür mü? 

Hamileliğin ilk 3 ayı haricinde vicks üşütme, öksürme ve ağrı gibi şikayetlerde sırta sürülebilir. Kullanma talimatlarında da yazıldığı üzere ilk üç ayından sonra vicks kullanımının zararı yoktur ama yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmak en doğru yol olacaktır.

Vicks içerisindeki doğal yağlar ile kasları yumuşatır, sırta sürüldüğünde burada ciğerleri açarak öksürük şikayetine iyi gelir. Toksinleri dışarı atmakta çok faydalı olan yapısı ile hamilelerin ilk 3 aydan sonra en çok kullandığı doğal içerikli merhemlerden biridir.

Vicks'i Kimler Kullanamaz?

Mentol ve kafur alerjisi veya duyarlılığı olan kişilerin kullanması sakıncalı olabilir. Bebeklerde ve ufak yaştaki çocuklarda kullanılmaz.

Vicks Vaporub Bebeğinize zararlı mı

Vicks'in Bebekler için kullanabilecek ürünü Babyrub için aşağıdaki konuyu okumanızı tavsiye ederim. Bu tür ürünleri bebek veya çocuklarda kullanmadan önce hastanın doktor kontrolünden geçirilmesini ve bu ürünlerin kullanımının çocuğun veya bebeğin kişisel doktoruna danışılması gerekir.

Vicks Babyrub Bebeklerde Nasıl Kullanılır Kullanımı Nasıl olur

Prepetal içerikli Vicks son derece doğal ve faydalı olmasına rağmen hamileliğin ilk 3 ayında kullanmayınız ve hastalandığınızda doktorunuza danışınız. Sizi En doğru biçimde o yönlendirecektir.

ÖNEMLİ: Emzirme döneminde göğüs uçlarındaki çatlakları iyileştirmek için göğüs ucuna sürmeyiniz. Göğüs ucundaki deri Vicks'i emeceği için bebeğe deri yolu ile geçebilir. Bu da tehlike yaratabilir.