Vicks VapoRub Bebeğinize Zararlı Mı?

5 Ocak 2020 07:50 tarihinde Yayınlandı
Bu yazıda Vicks Vaporub un bebeklerde kullanıp kullanılmayacağı hakkında internette yaptığım bir araştırmadan bahsedeceğim.

Vicks VapoRub aslen büyükler için üretilmiş bir üründür.

Vicks VapoRub, burun tıkanıklığı ve grip belirtilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir merhemdir. Ancak bebeklerde alerjik reaksiyona veya daha kötü öksürüğe sebep olabilir.

Bebeklerde bu tür bir ürün kullanmak istiyorsanız Vaporub değil BabyRub hakkında bilgi almanız gerekir. Onunla ilgili konuya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: Bu tür ürünleri bebek veya çocuklarda kullanmadan önce hastanın doktor kontrolünden geçirilmesini ve bu ürünlerin kullanımının çocuğun veya bebeğin kişisel doktoruna danışılması gerekir.

Bu tür ürünler çocukta bilinmeyen bir alerjiyi veya başka bir hastalığı tetikleyebileceği için doktor kontrolü ve danışılmasında yapılacak bir ihmal ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Vicks Babyrub bebeklerde Nasıl Kullanılır

Çoğu ailenin evinde bir kutu Vicks VapoRub vardır. Büyükler veya ebeveynleriniz grip ve öksürükten kurtulmak için göğüslerine vaporub sürüyor olabilirler.

Vicks VapoRub isimli ürünün kullanımı dünya çapında bilinmektedir ve kullanım alanı sadece soğuk algınlığı ile sınırlı değildir. Sivrisineklerden korunmak için bile büyükler tarafından kullanılabilir.

Vicks Vaporub Bebeklere Zararlı mı?

Büyük küçük çoğu insan tarafından yaygın olarak kullanılan bu ürünün bebeklerin daha iyi nefes almasına yardımcı olacağı düşünülür.

Ancak sağlık uzmanları Vicks VapoRub’u 2 yaşın altındaki çocuklar için kullanmanın çözümden daha fazla sorun yaratabileceği konusunda uyarıyor.

Vicks Vaporub'u Kimler Kullanabilir?

5 yaşın üzerindeki çocukların ve yetişkinlerin aksine, bebeklerin hava kanalları çok daha dardır. Bu nedenle, bebekler Vicks VapoRub veya benzeri ürünler solunduğunda hava kanalları iltihaplanır. 

İltihaplanan hava kanalları, daha fazla salgı üretilmesine sebep olur ve bebeğin nefes alması zorlanır ve dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

Bunun dışında uzmanlar VapoRub kullanılan çocuklarda, çocuk hasta olmasa bile nefes alırken güçlük yaşanabileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle ebeveynlere, prospektüste yazılan talimatlara uymalarını öneriyor. Vaporub'un kutusunda burun deliklerin altına veya içine uygulanmaması belirtilmiştir.

Aynı şekilde, 3 yaşın altındaki çocukların veya hamile kadınların kullanmadan önce bir doktora danışması gerektiği de belirtilmiştir. 

Sonuç

Bu ve bunun gibi ürünleri büyük dahi olsanız doktora danışmadan KULLANMAYINIZ. Vaporub çocuklarda dönüşü imkansız sonuçlara neden olabilir bu yüzden Vaporub kullanmayın. Onun yerine Vicks'in Babyrub isimli ürününü doktorunuza danışın ve bunun çocuk veya bebeğinizde bir soruna neden olup olmayacağına emin olun.

Eğer çocuğunuz öksürük veya grip belirtileri gösteriyorsa, bu tür ilaç veya merhemler yerine doktorunuza danışarak doğal tedavi yöntemlerini deneyin.