Google Botu Siteye Çağırma Nasıl Yapılır?

16 Eylül 2020 08:00 tarihinde Yayınlandı

Google’ın SEO için öneme aldığı hususlardan biri de sitenin index alma zamanı ve durumudur. Eğer site geç indeksleniyorsa siteye bot çağırmanız gerekebilir.

Botu çağırdığınızda bot gelip sitemizi hızlı bir şekilde indeksleme işine girişir.

ÖNEMLİ: Google botu günde 1-2 kez anasayfaya çağırmanız yeterlidir. Bundan fazla çağırırsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Sitenizin veya yazdığınız yeni konunun arama motorları tarafından hemen kayda alınması sayfanın bulunabilirliği için önem arzeder.

Google sitenizdeki içerikle ilgili bir kelime aratıldığında sitenizin çıkma oranını yükseltir.

Google Bot Siteye Çağırma

Google Web Tasarımcı Araçlarıyla bot Çağırma

Google‘a girin ve arama kısmına Google webmaster tools yazıp, aratın ve ilgili linke girin. Bu servise daha önce üye değilseniz, bedava olarak üye olun veya üyeyseniz sadece giriş yapın.

Sonra daha önce Webmaster Tools‘a eklediğimiz siteye tıklayın. Eğer daha önce site eklememişseniz site ekle bölümünden bot çağıracağınız siteyi ekleyin.

Sol taraftaki Tarama butonuna tıklıyoruz ve Google gibi Getir‘e basıyoruz. Gelen bölüme site adını yazıp Getir diyoruz.

Bu durumda aşağı kısımda url yolu beliriyor. Botu gönderdikten sonra başarılı yazıyorsa google bot sitenize indekslemek için uğrayacaktır.

Bu araçla Web aramaları dışında Akıllı telefon vb aramalar içinde bot çağırımı yapılabiliyor.

Ping ile (Pingletme) Bot Çağırma

Pingleme işlemi bir adresten, başka bir adrese veri yollama anlamına gelir.

Google gözüyle bakarsak bu işlem yapılırken Google sitenizden haberdar olur. Sayfanızda yapılan bir güncelleme sonrası Google’ın dikkatini çekmeniz gerekir. Böylece Google botu siteye gelir ve sayfalarınızı yeniden tarar.

Google bu işlem için webmaster tools içerisinde google gibi getir adında bir bölüm yaptı ve demin biz o yöntemi öğrendik ama onun bir kullanım kotası bulunmaktadır. Tüm site için aylık 10; tek url için aylık 500

Pingleme olayını fazlada abartmamak lazım böyle bir durumda Google bizi spam yapan zararlı bir site sanabilir. Günde 1-2 kere yeterli olacaktır.

Pingletme işlemi için Site Önerileri;

ping sitelerinde URL kısmına başında “www.” olarak sitenizi yazıp “Start” / “Go” butonuna tıkladığınızda, yüzlerce arama motoru botlarını çağırarak, sitenizi / blog’unuz hızlı bir şekilde arama motorlarına indeksletebilirsiniz.

İşte Google ın dikkatini çekerek site pingletme, Siteye Google botu getirme bu kadar kolay bir işlem. Umarım bu yazı işinize yarar. Sağlıcakla Kalın.