Star Citizen Nedir? Nasıl Oynanır? Nasıl İndirilir?

26 Eylül 2020 08:00 tarihinde Yayınlandı
Star Citizen nedir diye arama yapanlardan biriyseniz, doğru yerdesiniz demektir. Bu yazıda size Star Citizen’in sadece güzel yanlarını değil, farklı yanlarını da anlatmayı düşünüyorum.

Şimdi bu yazının ilk sorusuna bir cevap bulmaya çalışalım ve oradan Star Citizen evrenine bir bakış atalım.

Star Citizen Nedir?

Star Citizen , Windows işletim sisteminde çalışmak için Cloud Imperium Games adlı firma tarafından 2011 yılında başlatılan bir oyun projesidir.

2011-2012 yılından bu yana hala geliştirilen oyun çok oyunculu uzay ticareti ve uzay savaşı simulasyonu temasını ele alıyor.

2003 yılında Freelancer isimli oyunun ruhani devamı olan oyun Star Citizen, Chris Roberts tarafından yönetiliyor.

Chris Roberts‘i çoğumuz Wing Commander isimli oyundan tanıyoruz.

Oyunun ön prodüksiyonu 2010 yılında başladı, yapım ise 2011’de başladı. Oyunun ismini 2012 yılında Kickstarter kampanyası ile 2 milyon dolar fonlanmasıyla duyduk. Çünkü bir Kickstarter projesi için bu rakam çok uçuk bir rakamdı.

Oyunu ilk olarak 2014’te final olarak çıkarıcakları duyuruldu ama şu anda içinde olduğumuz 2020 yılına gelindiğinde oyun hala Alpha sürümde devam etmekte.

İlk kez 2013 yılında Cloud Imperium Games, oyunculara piyasaya sürülmeden önce oyun özelliklerini deneyimleme fırsatı sağlamak için oyunun modüller olarak bilinen bölümlerini yayınlamaya başladı. Kalıcı Evren olarak bilinen bu modüllerin en sonuncusu, 2015 yılında pre-order yapanların test etmesi için sunuldu ve güncellemeler ile halen yapım süreci devam ediyor. Star Citizen’ın Retail versiyonu için şu anda herhangi bir tarih verilmiyor.

Star Citizen Yapım Tarihi ve Gelişmeler

İlk Kickstarter ile toplanan paranın ardından, Cloud Imperium Games oyun içindeki gemileri ve diğer içerikleri gerçek para ile satmaya ve böylece para toplamaya devam etti.

Şu an için en yüksek finanse edilen kitle fonlamasına sahip projelerden biri olan S. Citizen Haziran 2020 itibariyle 300 milyon dolar fonlamaya ulaştı.

Oyun kitle fonlu gelir elde etmek için gemi ve diğer içerikleri satmasından dolayı etik sorunlara ve eleştirilere yol açtı.

Oyun kitle fonlaması dışında Mart 2020 itibariyle 63 milyon dolar dış yatırımda aldı.

Bir kesim oyuna SCAM dese de oyuna hala inanan büyük bir kesim mevcut.

Scam, internet üzerinde yer alan hileli işleri ve kullanıcıları kandırmaya yönelik gerçekleştirilen aktiviteleri tanımlamak amacıyla kullanılan bir terimdir.

Oyunun bir de aynı evrende geçen tek oyunculu olması planlanan Squadron 42 isimli bir single player versiyonu yapılacak, bunun hikaye tabanlı bir oyun olacağı planlanmakta. Bu konuya şu için girmiyorum. Çünkü aklımız çok karıştı.

Star Citizen ve Oyun Motoru

Cloud imperium games bu oyunu yaparken 2012 yılında Crytek firması ile anlaşarak cryengine oyun motorunu kullanmak için lisans anlaşması yapıyor.

Sözleşmede ki en önemli nokta oyun içerisinde cryengine ismine yer verilmesi gerekliliği hakkındaki maddeydi.

Bu şekilde anlaşma sağlanıyor ama bir türlü tamamlanamayan oyun hala güncellemeler ile ilerlerken Crytek firma olarak iflasın eşiğine geliyor ve oyun motoru lisansını Amazon’a satıyor. Amazon bu oyun motorunu geliştirip yayınlar için bir kaç yan özellik ekleyip ismini lumberyard olarak değiştirip ücretsiz olarak yayınlıyor.

Cloud Imperium firması da bunu fırsat bilip hemen Lumberyard’a geçiyor ve oyun motoru ismine cryengine değil star engine diyor. Bunla da yetinmeyip bir oyun için aldığı lisans altında 2 oyun piyasaya süreceklerini açıklıyor. (Star Citizen ve Squadron 42)

Crytek bunun üzerine hem sözleşme maddesini ihlal ettiği hem de 2 farklı oyun çıkarmaya çalıştığı için dava açmaya hazırlanıyor ama oyun hala Alpha sürümde olduğu için davaları bekletiyor.

İşte Star Citizen ve oyun motoru hakkında böyle bir ikilem ve anlaşmazlık mevcut.

Yazının Devamı Gelecek…